Kocham język polski

spłuczka podtynkowa naprawa

Przyczyny złej pracy spłuczki podtynkowej pokażę na przykładzie mojej spłuczki Delfin. Spłuczka ta stała się moją toaletową zmorą. Hydraulicy zamontowali system i poszli, a z dnia na dzień spłuczka zaczęła fiksować. Możliwem, że była to tzw. “krecia robota”, aby za tydzień wezwać ich spowrotem i znów płacić? Nie mam pojęcia. Najgorsze, że cięgno nie wracało na swoje miejsce i nie zamykał się spust, woda wciąż ciekła do muszli, a żeby ją zatrzymać, należało dokonywać karkołomnych wstrząśnień – stukań, pukań w obudowę. Wezwany hydraulik pooglądał, rozebrał, złożył, zainkasował pieniądze i poszedł. Niewiele to zmieniło, woda leciała…

Co się okazało? Specjalista nie dokręcił śrub metalowych do plastikowych – foto 2, dlatego też plastikowe zluzowały się i z jednej strony rozluźniła się pokrywa, powstała za duża przestrzeń pomiędzy sworzniami spustowymi i klapkami przyciskowymi. Wszystko w środku latało. Sworznie były za bardzo wkręcone do środka i przez to z trudem reagowały na wciśniecie i nie wracały, przeciągając lub przekrzywiając rurkę spustu za daleko od otworu dolnego. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszystkie elementy ze sobą dobrze podociskać i poskręcać, skalibrować sworznie, aby nie wchodziły za daleko do środka wbrew konstrukcji. Wyjaśniam opisami pod zdjęciami, co warto sprawdzić w kolejnych krokach.

Spłuczka podtynkowa delfin naprawa

Uwaga 1

Przycisk duży włącza mały plus dodatkową wodę.

Spłuczka podtynkowa zdejmowanie pokrywy

Foto 1

KROK 1: Przyciśnij delikatnie obudowę do ściany i przesuń do góry, a następnie odchyl do siebie od góry i odłóż na bok obudowę z przyciskami. Na marginesie: jeśli znudzi Ci się lub podniszczy klapka z przyciskami, możesz kupić nową, zupełnie inną w sklepie i zamontować.

Spłuczka podtynkowa delfin naprawa

Foto 2

KROK 2: Sprawdź, czy nie poluzowały się śrubki metalowe i śruby plastikowe nagwintowane do połowy. Wystarczy je przekręcić w dół lu do góry, używając trzymanej przeze mnie palcem wypustki. Śruba nagwintowana i plastikowa razem mają za zadanie przyciągać obudowę do ściany spłuczki

Spłuczka podtynkowa delfin naprawa

Foto 3

KROK3: Zapadki plastikowe umieszczone w centrum odchyl i przesuń do góry – powyżej mojego palca – aby uwolnić trzpienie spustowe popychacze – trzymam jeden palcami.  Oba trzpienie mają rowki. Pokręć je w lewo/prawo w taki sposób, aby rowki były tuż pod zapadkami.

Spłuczka podtynkowa delfin

Foto 4

KROK 4: Uruchamiając “przycisk duży”, tak naprawdę uruchamiasz “przycisk mały” plus rezerwa wody ukryta pod “przyciskiem dużym”. Świadczy o tym analiza sprężyn wewnątrz i zachowanie obu przycisków podczas eksploatacji.

Foto 5

UWAGA: Wszystkie widoczne na zdjęciach elementy są plastikowe i można je spokojnie rozebierać, wyjmować, kompletując spłuczkę bez niszczenia ścianki. Serwisanci i sprzedawcy wolą/muszą sprzedawać w całości elementy spustowe lub napełniające. Jeśli po otwarciu spłuczki zobaczysz grzyba i zabrudzenia, możesz przemyć części plastikowe, wyjmując je po uprzednim zakręceniu kranika dopływu wody – na górze wewnątrz przy wężyku metalowym.

Podziel się ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on VK
VK

21 Responses to spłuczka podtynkowa naprawa

 • Da się, proszę postępować tak, aby dojść do foto 5, gdzie widać śrubokręt. Można tam wrzucić kostki 😉

 • Mam identyczna spłuczkę czy może mi ktoś powiedzieć czy da się tam wrzucić te kostki takie do wc do spłuczki żeby np woda była niebieska ? Bardzo proszę o odpowiedz . Iza ☺️

 • hura!!!!!
  udało mi się naprawić spłuczkę

  dziękuje

 • za wolno cieknie woda do spluczki

 • U mnie nie cieknie a wręcz spłuczka się nie napełnia po chwilowym braku wody 🙁 Proszę o pomoc! Typ spłuczki podtynkowej KERRA
  Pozdrawiam

 • Czy mogę liczyć na szybką czyjąś pomoc,najlepiej na moją pocztę, zbigniew mazur mail@gmail.com

 • Dot;Gerberit KIWA,Jak usunąć blokadę/powstałą samoczynnie po daru latach/,powodującą,że przycisk na małą ilość wody podnosi jednocześnie zawór do dużej i spływa ona z całej spłuczki,o pomoc ew;wskazówki proszę na e-mail. Pozdrawiam pilne, Zbigniew.

 • Tak zgoda – wszędzie piszą o wymianie uszczelki w urządzeniu napełniającym lub naprawie gdy się zawiesi tylko , ja nie mogę znaleść informacji o wymianie uszczelki w urządzeniu spłukującym. U mnie przez cały czas płynie cienki strumyk. Wlewałem różne płyny ,płukałem i nic jak ciekło tak cieknie. Jestem świadomy , że do wymiany jest uszczelka urządzenia spłukującego . może ktoś ma podobny problem i z nim poradził bez prucia ściany.

 • Roman
  Bardzo przydatna instrukcja. Otworzyłem, trochę poruszałem i woda przestała lecieć. Dzięki.

 • Dopisałem na Twoją prośbę teraz: akapit 2 od słów – Co się okazało… Dzięki za kontakt 😉

 • No tak, ale co bylo zepsute? Nie napisales tego czemu woda ciekla.

 • mi tez sie udalo, dzieki. woda juz sie nie leje a jaka cisza w domu!

 • dzieki, chlopie 🙂 gdyby nie Ty, musialbym wolac jakiegos magika. a tak to sam sobie naprawilem – bohater w domu 🙂

 • Dzięki serdeczne :))
  Poklikałem gdzie się dało 😉
  Pozdrawiam, Andrzej

 • dzięki 🙂

 • Miałem podobny problem, lecz u mnie okazało się że ułamała się malutka blokada widoczna na ostatnim zdjęciu, taki mały haczyk widoczny po lewej stronie powyżej śrubokręta, na szczęście znalazłem go i po przyklejeniu spłuczka działa tak jak powinna 🙂

 • Dzieki za pomoc, 5 minut a ile radości- muszę pokazać efekt mojemu hydraulikowi, który chciał pruć kafelki. Fachowcy:(

 • Zmywarki i podobny sprzęt (zresztą spłuczki także) mają swoje serwisy fabryczne, czyli ludzi, którzy na telefon powinni przyjechać i sprawdzić, co jest grane – mają umowy z producentami i biorą za naprawę pieniądze od nich. Gdy jednak minie termin gwarancyjny, pozostajemy sami sobie – my, klienci. Najtaniej zapytać w sklepach agd o najbliższy serwis lub tzw. “złote rączki”. Nie radzę rozkręcać urządzeń elektrycznych samodzielnie. Oczywiście można sprawdzić filtry, przewody wodne i kanał odprowadzający.

 • U mnie też pomogło !!! Hydraulicy zdziercy chcieli za to 200 zl !!!

 • Bardzo dziękuje za trafna podpowiedź ,jak zabrać sie do tej naprawy.Po wyczerpującej instrukcji poprzestalam na zdjęciu obudowy a nie rujnowaniu całej łazienki (co miałam w zamiarze-he,he blondynka)
  Gdzie mogę znaleźć wiecej wiadomości na temat rożnych napraw? Może coś o zmywarkach bo tez mi coś niedomaga.
  Pozdrawiam i dzięki raz jeszcze.
  Violette

 • dzięki, pomogło. pozdrawiam wszystkich hydraulików bez doświadczenia – trochę na nich wydałem 😉

Dodaj komentarz

Weż udział w #ortograf 2019
Archiwum