Adamek vs Maddalone – przed walką

((ZOBACZ WYNIK WALKI))

Walka Tomasza Adamka z Vinny’m Maddalone odbędzie się 09.12.2010 roku. Po walce z Grantem prezentującym rozmiary podobne do braci Kliczków, jeśli chodzi o wzrost, tym razem promotorzy zdecydowali się na zaproszenie do walki Maddalone. Z analizy wywiadów z Tomaszem i Vinny’m wynika, iż po pierwsze Adamek Team chciał przeciwnika o dobrze znanym nazwisku, który przyciągnie do Prudential Center sporą liczbę widzów. Walki w wadze ciężkiej cieszą się niewielkim zainteresowaniem z powodu braku wielkich nazwisk w USA. Waga ta jest zdominowana przez Kliczków bijących się w Europie. Ostatnie pojedynki Adamka cieszyły się popularnością wśród amerykańskiej Polonii i to jego nazwisko przyciąga widzów. Tym razem też HBO włączy usługę PPV, czyli oglądanie za uprzednią opłatą. Bilety na galę są sprzedawane w różnej cenie, najtańsze widziałem od 53 dolarów.

Po drugie Vinny Maddalone to bokser o znanym i cenionym dorobku w USA. Walczy solidnie, jest profesjonalistą i prezentuje poprawny styl boksu. Jest odważny, dobrze zbudowany i nie boi się rywali. Po trzecie Maddalone nie jest „wieżowcem”, z Adamkiem są mniej więcej równi wzrostem. Głównym celem kariery Tomasza jest zdobycie pasa w kategorii ciężkiej. Twierdzi, że nie jest jeszcze gotowy na walkę z braćmi Kliczko (Klitschko), a Maddalone ma zapewnić mu dobre przetarcie, jak poprzednio Arreola i Grant. Tomasz zdobywa więc doświadczenia i ciężko pracuje nad realizacją planów i życiowych marzeń.

O walce

Oko w oko

Adamek

Z wywiadów z nim wynika, że docenia klasę Maddalone, ale jest od niego szybszy i w związku z tym to on wygra.
Maddalone

Z wypowiedzi wynika, iż Vinny bardzo szanuje Adamka, ale da wszystko z siebie i walkę wygra – ma dla Adamka kilka niespodzianek.

Zestawienie danych

Tomasz Adamek
Winny Maddalone
Wiek 33 27
Wzrost 187 cm 188 cm
Zamieszkanie Jersey City, New Jersey, United States Flushing, Queens, New York, United States
Kraj Polska USA
Dorobek won 42 (KO 27) + lost 1 (KO 0) + drawn 0 = 43rounds boxed 263 KO% 62.79 won 33 (KO 24) + lost 6 (KO 3) + drawn 0 = 40rounds boxed 163 KO% 60

Taktyka na pojedynek

Atuty
Z analizowanych walk Maddalone wynika, iż atutami tego zawodnika są:
– siła fizyczna
– silna prawa ręka: sierp, sierp zamachowy i prosty
Z analizowanych walk Adamka wynika, iż atutami tego zawodnika są:
– szybkość
– nieustępliwość i serce do wali
– dobry lewy sierp i podbródkowy
– myślenie w ringu
Wady
Maddalone: brak panowania nad emocjami; słaba obrona i odkrywanie się podczas ataku; wolne reakcje.
Adamek: brak kończącego ciosu na miarę wagi ciężkiej; czasami zamyka oczy podczas wyjścia ze zwarcia.

Maddalone przed Haye?

Z obserwacji sposobu walki Haye i Maddalone wynika, iż są to pięściarze walczący bardzo podobnie, choć o kilka klas gorszy od Anglika. Dlatego można podejrzewać scenariusz: po zwycięstwie nad Maddalone Tomasz Adamek rzuci rękawicę w stronę Davida Haye. Ta walka mogłaby być bardziej opłacalna finansowo i marketingowo dla Tomasza i dla Davida. Adamek i Haye mogliby stoczyć pasjonującą walkę między sobą i w swojej karierze w ogóle mogliby zapomnieć o Kliczkach. Aktualnie nie ma na braci mocnych, więc po co Adamek czy Haye mają ryzykować np. poważną kontuzję w starciu z Kliczkami? Albert Sosnowski dostał milion dolarów za walkę z Kliczką, ale… wiadomo było, że nie ma z nim szans. Adamek może wytargować nawet… No właśnie, nie wiadomo ile jest w stanie zapłacić za tego typu pojedynek rynek odbiorców i fanów boksu, sponsorzy itd.? Atmosferę jednak można podgrzewać, podbijać ceny i oferty kolejnymi pojedynkami z mocnymi zawodnikami, do których z pewnością należy Vinny.

Przewidywany wynik

Remis lub nieznaczne zwycięstwo Adamka, jeśli Maddalone dotrzyma obietnic, że „będzie się starał” i postawi wszystko na jedną kartę. W przeciwnym razie Adamek znokautuje rywala, jak to zrobił z Gołotą.
Tomasz to profesjonalista myślący przed walką i podczas jej trwania. Amerykanin zapowiadał w wywiadach, że ma dla Tomka kilka niespodzianek. Domyślam się, że jedną z nich będzie jego mobilność w ringu i pressing. Niespodzianką może też być atak na tułów Górala, bo do tej pory wszyscy w ciężkiej polowali na jego głowę, której nie mogli „namierzyć”.
Jeśli Tomasz zaatakuje także tułów Maddalone, osłabiając rywala i dopuszczając rywala do wybuchu furii, bezładnych ataków, to wówczas będzie miał go odkrytego „na widelcu”.
Możliwy jest też scenariusz ataku z furią Maddalone od pierwszych sekund walki… tylko czy kondycji wystarczy?

Jestem fanem Tomka Adamka i życzę mu zwycięstwa. Chciałbym, aby było ono uczciwe i na punkty, by Tomek przewalczył 12 rund, ekonomicznie rozkładając siły. Będą go oglądać wszyscy potencjalni pretendenci z ciężkiej, więc chciałbym, aby poczuli respekt. „Kropla drąży skałę” – to powiedzenie jest aktualne na każdą walkę i w każdym sporcie. Rozsądnej taktyki i szybkich reakcji życzę Adamkowi.

Adamek vs Legendy – Jones, Holyfield?

Adamek + Jones

W jednym z wywiadów, gdy Jones (klasyfikowany w rankingu) podjął decyzję o sportowej emeryturze, powiedział, że do każdej walki trzeba podchodzić racjonalnie. Jeśli ktoś osiągnął szczyty, nie powinien roztrwaniać swojej sławy ringowej. Każdy pojedynek niesie ze sobą ryzyko kontuzji, której leczenie może zająć resztę życia sportowca. Dlatego stawki za pojedynki o pasy mistrzowskie są i powinny być wysokie. Następnej walki dla boksera może po prostu już nie być.

O walce Jonesa z Adamkiem mówi się już od roku, ale co niby ta walka mogłaby dać obu zawodnikom (poza pieniędzmi)? Jeśli Tomasz wygrałby, nikt by się nie zdziwił, bo Jones podobnie jak Holyfield (nieklasyfikowany w rankingu) to sportowcy dorabiający do emerytury. W starciu z Calzaghe’im widać było, że Roy ma imponującą wydolność organizmu. Bronił się umiejętnie i mimo iż przegrał, dla mnie był bohaterem, ponieważ Joe próbował walczyć z nim, stosując jego styl z najlepszych czasów i mimo wszystko nie „wyłączył mu prądu”, nie rozłożył na ringu. Teoretycznie Jones był bezradny, ale w praktyce chronił się przed kontuzją. Nie miał siły zadawać swoje doskonałe prawe niszczące sierpy – to także, ponieważ Joe walił w jego tułów. Z kolei Holyfield w walce z Wałujewem pokazał cały swój geniusz pięściarski i dla mnie był zwycięzcą. Sędziowie pod presją promotorów jednak potrafią wypaczać wyniki starć mistrzów. Bo niby po co zwycięstwo emerytowi, skoro na żadnych rankingach mu nie zależy, a Nikolai to był potencjalny pogromca Kliczków. Niestety, historia pokazała, że nie poradził sobie z Haye’m, a starć z braćmi z Kliczkami po prostu się przestraszył.

Chyba nie po to Tomasz ciężko pracuje, aby mierzyć się z legendami? Może pokona jednego czy drugiego boksera w ringu, ale nie pokona ich legendy. Walki z Juniorem czy Holyfieldem nie dadzą mu sukcesu, a narażą na śmieszność, jeśliby przegrał lub po prostu wypadł blado. Oni już wiedzą, że Adamek nie odpuścił „przyjacielowi” Gołocie, więc nie ma żartów, z Tomkiem trzeba iść na całość.

Prawdziwe wyzwania to Haye, Chagaev, Povietkin, Chambers i Kliczkowie

David Tua – po lewej

Drugi w rankingu WBO David Tua jest bardzo dobrze znany Adamkowi z treningów i Tomasz twierdzi, że nie wyobraża sobie walki z nim, bo są przyjaciółmi. Tua to pięściarz utytułowany. Stoczył do tej pory 51 walk i 43 z nich zakończył przez KO, tylko 3 razy przegrał i oczywiście nie walczył z żadnym z braci Kliczko. Tua ma 37 lat i na swoim koncie zwycięstwa miedzy innymi z Ruizem i Rahmanem, przegrane z Luizem i Byrdem. W każdym razie sportowiec ten nie ma czego się wstydzić, ale też przegrana z nim Adamka nie byłaby jakąś wielką hańbą dla Polaka wyższego od Tuy o 10 centymetrów. Z treningów Tomek jednak wie, ile znaczą ciosy „przyjaciela”, woli więc nie ryzykować i słusznie.

Na liście WBC atrakcyjne dla kariery Adamka nazwiska to oczywiście Haye i Kliczko, ale zanim dojdzie do walk z nimi, Tomasz mógłby spróbować swoich sił z Chagaevem, Povietkinem, Thompsonem lub Chambersem. Niektórzy z nich to niedawne objawienia ringowe, którym przepowiadano błyskotliwe kariery, myślę o Rosjanach. Jak daleko zaszli, czy walki z nimi są interesujące dla amerykańskiej widowni i HBO, która „rozdaje karty” w zawodowym boksie, trudno powiedzieć. W każdym razie obecny rywal Adamka, Vinny Maddalone (36l.) 33 (24KO), ma lepszy dorobek statystyczny niż np. Rosjanie wymienieni w rankingach dość wysoko: Povietkin (30l.) 6 zwycięstw (1-KO), Chagaev (32l.) 26 zwycięstw (17KO) i 1 przegrana. Może to świadczyć o tym, iż Adamek Team, czyli Tomasz plus trenerzy i promotorzy, nie wybierają przypadkowych rywali dla Tomka, ale rzeczywiście stawiają przed nim trudne wyzwania. I oby Adamek im sprostał.

Wywiad J. Slatera z V. Maddalone przed walką – fragmenty

JS: To będzie chyba najważniejsza walka w twojej blisko 12-letniej karierze. Zmierzysz się z Polakiem Tomaszem Adamkiem. Widziałeś jakąś jego walkę w ciężkiej?
VM: Widziałem jego walkę z Arreolą na HBO. Zrobił to, co musiał zrobić w tej walce, walczył z doskoku. Prawdopodobnie tą samą taktykę zastosuje ze mną. Ale to jest wielka walka dla mnie. Wiem, że jego ludzie będą przygotowywać go na mnie jak na zawodnika łatwego do trafienia i walczącego na wprost. Mam dla Adamka jednak kilka niespodzianek.
JS: Adamek to jeden z najlepszych w rankingu ciężkiej. Chce walczyć z Kliczką. Dlaczego więc ryzykuje walkę tobą, dlaczego wybrał ciebie?
VM: Dziękuję mu za danie mi szansy. Prawdopodobnie nie chce biernie czekać na okazję, chce być w ruchu i formie. Naszą walkę będą obserwowali wszyscy i stoczymy ją, starając się dać z siebie wszystko.
JS: Masz dużo czasu do walki, wciąż siedzisz w siłowni, chyba tam mieszkasz nawet. Kiedy zaczynasz przygotowania?
VM: Mam do walki 10 tygodni. W połowie października zacznę sparingi.
JS: To jest wielka szansa dla ciebie i w imieniu wszystkich fanów życzę ci powodzenia. Powiedziałeś, że masz kilka niespodzianek dla Adamka, zdradzisz nam jakiś sekret?
VM: Walczę na profesjonalnym ringu już 12 lat i wypracowałem swój własny styl walki. To jasne, że nie można go zmienić. Analizowałem swoje walki i mam kilka spraw do skorygowania. Jeśli to mi się uda, będą niespodzianki.
JS: To intrygujące. Czy podpisaliście już umowę?
VM: To się stanie w ciągu dwóch kolejnych dni.
JS: Niedługo Kliczko zmierzy się z Briggsem, jaki przewidujesz wynik?
VM: Briggs jest mocny w pierwszych dwóch rundach. Przewiduję, że przegra z Kliczką przez TKO w 6 lub 7 rundzie.
JS:  Życzę powodzenia w walce z Adamkiem.
VM: Dziękuję. Będę gotowy na tę walkę najlepiej w mojej karierze.

Fragmenty wywiadu z 16.09.2010, tłumaczenie własne.

Konferencja przed walką

(Visited 1 times, 1 visits today)

Skomentuj...