spłuczka podtynkowa naprawa

Przyczyny złej pracy spłuczki podtynkowej pokażę na przykładzie mojej spłuczki Delfin. Spłuczka ta stała się moją toaletową zmorą. Hydraulicy zamontowali system i poszli, a z dnia na dzień spłuczka zaczęła fiksować. Możliwe, że była to tzw. „krecia robota”, aby za tydzień wezwać ich z powrotem i znów płacić? Nie mam pojęcia. Najgorsze, że cięgno nie wracało na swoje miejsce i nie zamykał się spust, woda wciąż ciekła do muszli, a żeby ją zatrzymać, należało dokonywać karkołomnych wstrząśnień – stukań, pukań w obudowę. Wezwany hydraulik pooglądał, rozebrał, złożył, zainkasował pieniądze i poszedł. Niewiele to zmieniło, woda leciała…

Co się okazało? Specjalista nie dokręcił śrub metalowych do plastikowych – foto 2, dlatego też plastikowe zluzowały się i z jednej strony rozluźniła się pokrywa, powstała za duża przestrzeń pomiędzy sworzniami spustowymi i klapkami przyciskowymi. Wszystko w środku latało. Sworznie były za bardzo wkręcone do środka i przez to z trudem reagowały na wciśniecie i nie wracały, przeciągając lub przekrzywiając rurkę spustu za daleko od otworu dolnego. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszystkie elementy ze sobą dobrze podociskać i poskręcać, skalibrować sworznie, aby nie wchodziły za daleko do środka wbrew konstrukcji. Wyjaśniam opisami pod zdjęciami, co warto sprawdzić w kolejnych krokach.

Spłuczka podtynkowa delfin naprawa
Uwaga 1

Przycisk duży włącza mały plus dodatkową wodę.

Spłuczka podtynkowa zdejmowanie pokrywy
Foto 1

KROK 1: Przyciśnij delikatnie obudowę do ściany i przesuń do góry, a następnie odchyl do siebie od góry i odłóż na bok obudowę z przyciskami. Na marginesie: jeśli znudzi Ci się lub podniszczy klapka z przyciskami, możesz kupić nową, zupełnie inną w sklepie i zamontować.

Spłuczka podtynkowa delfin naprawa
Foto 2

KROK 2: Sprawdź, czy nie poluzowały się śrubki metalowe i śruby plastikowe nagwintowane do połowy. Wystarczy je przekręcić w dół lu do góry, używając trzymanej przeze mnie palcem wypustki. Śruba nagwintowana i plastikowa razem mają za zadanie przyciągać obudowę do ściany spłuczki

Spłuczka podtynkowa delfin naprawa
Foto 3

KROK3: Zapadki plastikowe umieszczone w centrum odchyl i przesuń do góry – powyżej mojego palca – aby uwolnić trzpienie spustowe popychacze – trzymam jeden palcami.  Oba trzpienie mają rowki. Pokręć je w lewo/prawo w taki sposób, aby rowki były tuż pod zapadkami.

Spłuczka podtynkowa delfin
Foto 4

KROK 4: Uruchamiając „przycisk duży”, tak naprawdę uruchamiasz „przycisk mały” plus rezerwa wody ukryta pod „przyciskiem dużym”. Świadczy o tym analiza sprężyn wewnątrz i zachowanie obu przycisków podczas eksploatacji.

Foto 5

UWAGA: Wszystkie widoczne na zdjęciach elementy są plastikowe i można je spokojnie rozbierać, wyjmować, kompletując spłuczkę bez niszczenia ścianki. Serwisanci i sprzedawcy wolą/muszą sprzedawać w całości elementy spustowe lub napełniające. Jeśli po otwarciu spłuczki zobaczysz grzyba i zabrudzenia, możesz przemyć części plastikowe, wyjmując je po uprzednim zakręceniu kranika dopływu wody – na górze wewnątrz przy wężyku metalowym.

(Visited 849 times, 2 visits today)

24 komentarze

 1. Jeśli coś się wyłamało, problem można naprawić tylko wymieniając tę część. Całość wnętrza można wyjąć ze środka i zakupić lub zamówić u producenta.

 2. Zawór spustowy z tego Delfina po prostu wyciągasz do góry, najlepiej wsadzić tam łapę i złapać go jak najbardziej na samym dole i „delikatnie” pociągnąć.
  Ja mam za to pytanie jak się nazywa to ustrojstwo na zdjęciu nr 5. Coś mi się tam odłamało i w efekcie bie ważne czy naciskam mały czy duży przycisk leci 6 litrów wody.

 3. Andrusza
  A jak się wyjmuje zawór spustowy z tego delfina? Pozostałe elementy wymontowałem ,wyczyściłem, ale zaworu wyjąć nie mogę

 4. Da się, proszę postępować tak, aby dojść do foto 5, gdzie widać śrubokręt. Można tam wrzucić kostki 😉

 5. Mam identyczna spłuczkę czy może mi ktoś powiedzieć czy da się tam wrzucić te kostki takie do wc do spłuczki żeby np woda była niebieska ? Bardzo proszę o odpowiedz . Iza ☺️

 6. U mnie nie cieknie a wręcz spłuczka się nie napełnia po chwilowym braku wody 🙁 Proszę o pomoc! Typ spłuczki podtynkowej KERRA
  Pozdrawiam

 7. Dot;Gerberit KIWA,Jak usunąć blokadę/powstałą samoczynnie po daru latach/,powodującą,że przycisk na małą ilość wody podnosi jednocześnie zawór do dużej i spływa ona z całej spłuczki,o pomoc ew;wskazówki proszę na e-mail. Pozdrawiam pilne, Zbigniew.

 8. Tak zgoda – wszędzie piszą o wymianie uszczelki w urządzeniu napełniającym lub naprawie gdy się zawiesi tylko , ja nie mogę znaleść informacji o wymianie uszczelki w urządzeniu spłukującym. U mnie przez cały czas płynie cienki strumyk. Wlewałem różne płyny ,płukałem i nic jak ciekło tak cieknie. Jestem świadomy , że do wymiany jest uszczelka urządzenia spłukującego . może ktoś ma podobny problem i z nim poradził bez prucia ściany.

 9. dzieki, chlopie 🙂 gdyby nie Ty, musialbym wolac jakiegos magika. a tak to sam sobie naprawilem – bohater w domu 🙂

 10. Miałem podobny problem, lecz u mnie okazało się że ułamała się malutka blokada widoczna na ostatnim zdjęciu, taki mały haczyk widoczny po lewej stronie powyżej śrubokręta, na szczęście znalazłem go i po przyklejeniu spłuczka działa tak jak powinna 🙂

 11. Dzieki za pomoc, 5 minut a ile radości- muszę pokazać efekt mojemu hydraulikowi, który chciał pruć kafelki. Fachowcy:(

 12. Zmywarki i podobny sprzęt (zresztą spłuczki także) mają swoje serwisy fabryczne, czyli ludzi, którzy na telefon powinni przyjechać i sprawdzić, co jest grane – mają umowy z producentami i biorą za naprawę pieniądze od nich. Gdy jednak minie termin gwarancyjny, pozostajemy sami sobie – my, klienci. Najtaniej zapytać w sklepach agd o najbliższy serwis lub tzw. „złote rączki”. Nie radzę rozkręcać urządzeń elektrycznych samodzielnie. Oczywiście można sprawdzić filtry, przewody wodne i kanał odprowadzający.

 13. Bardzo dziękuje za trafna podpowiedź ,jak zabrać sie do tej naprawy.Po wyczerpującej instrukcji poprzestalam na zdjęciu obudowy a nie rujnowaniu całej łazienki (co miałam w zamiarze-he,he blondynka)
  Gdzie mogę znaleźć wiecej wiadomości na temat rożnych napraw? Może coś o zmywarkach bo tez mi coś niedomaga.
  Pozdrawiam i dzięki raz jeszcze.
  Violette

Skomentuj...